Symbole Narodowe

Flaga

Flaga państwowa jest znakiem symbolizującym suwerennośc państwa. To prostokątny płat tkaniny, w którym stosunek długości do szerokości wynosi 8:5. Na fladze barwy narodowe obecne są w postaci dwóch pasów równej szerokości, których dolny jest czerwony, a górny biały. Są to barwy pochodne od herbu państwa. Pas górny oznacza Orła Białego, pas dolny - pole tarczy herbowej. W przeszłości kolejność barw była różna, używano flag biało - czerwonych, jak i czerwono - białych. 

Jak wszystkie inne polskie symbole narodowe również barwy - biel i czerwień - biały w czasach zaborów tępione przez rosyjskie, austryjackie i pruskie władze. Przetrwały jednak na emigracji, wracały podczas wszystkich narodowych manifestacji na polskich ziemiach. W czasie II wojny światowej pojawiły się na ulicach Warszawy i innych miast polskich w dniach świąt narodowych. Krzepiły serca, budziły nadzieję, były wyzwaniem rzuconym wrogowi. Biało - czerwonymi flagami znaczyli swój szlak bojowy żołnieże na wszystkich frontach wojny. Dlatego barwy biało - czerwone są jedną z największych narodowych wartości. Konstytucja z 1997 roku, określa, że sa one barwami państwowymi Rzeczypospolitej Polskiej.


Hymn - Mazurek Dąbrowskiego

słowa: Józef Wybicki
muzyka: Autor nieznany

Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.
Co nam obca przemoc wzięła
Szablą odbierzemy.



ref. Marsz, marsz Dąbrowski

      Z ziemi Włoskiej do Polski
      Za twoim przewodem,
      Złączym się z narodem.



Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.
Dał nam przykład Bonaparte,
Jak zwyciężać mamy..



Jak Czarnecki do Poznania,

Po szweckim zaborze
Dla ojczyzny ratowania
Rzucim się przez morze.



Już tam Ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany:
Słuchaj jeno, pono nasi
Biją w tarabany


"Mazurek Dąbrowskiego powstał w najbardziej dramatycznym okresie naszej historii. Upadek powstania Kościuszkowskiego, III rozbiór Polski - to wszystko przygnębiało i przerażało. Piśń szybko przedarła się przez graniczne kordony, od razu zyskując w kraju popularność. Obecny tekst hymnu i jego zapis nutowy został zatwierdzony ustawą sejmową z dnia 31 stycznia 1980 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz